Žáci 9. ročníku pracují a řeší změny klimatu v rámci globálního oteplování ...
Žáci 9. ročníku pracují a řeší změny klimatu v rámci globálního oteplování ...
Ve dnech 8. – 10. 12. se vydala třída 8. A do Krkonoš za účelem vzdělávacího pobytu, který byl zaměřen ekologicky a pořádalo jej Středisko ekologické výchovy SEVER v Horním Maršově. Po příjezdu jsme se ubytovali v nově zrekonstruované faře nyní pod názvem „Dotyk“ v příjemných pokojích s příslušenstvím, a dokonce s kuchyňkou. Objekt využívá topení pomocí pelet, rekuperace a solárních panelů. Celá stavba nabízí propojení památkového objektu s novými, ekologickými technologiemi. Plnou penzi nám zajistil kuchař z lokálních potravin v kuchyni přímo na faře. Hlavní náplní byly aktivity zaměřené nejprve na stmelení kolektivu a následně hry s ekologickou tématikou. Během pobytu jsme spolupracovali opravdu každý s každým, vyzkoušeli jsme si kromě spousty věcí také naše schopnosti řídit samosprávu obce pomocí simulační hry, kde jsme se seznámili s možnostmi ekologických aktivit a investic ve městech a vesnicích.
V minulém školním roce se naše škola stala příjemcem grantu Erasmus plus. Grant je určen cílové skupině žáků loňského osmého a letošního devátého ročníku a je spojen s projektem eTwinning, který nese název „Say Yes to ECO Success!“. Jak již název sám napovídá, jedná se o environmentálně zaměřenou činnost, která obsahuje témata řešící ochranu fauny a flóry, poznávání naší a evropské přírody a porovnávání těchto poznatků s poznatky žáků jiných evropských zemí. Žáci měli možnost komunikovat s partnerskými školami ve Francii, Rumunsku, Polsku a nově také v Řecku. Asi největším počinem byla květnová návštěva našich dětí v polské škole v Čenstochové, kde děti strávily krásných 5 dní se svými vrstevníky a také si to patřičně užily. Tento pobyt byl žákům plně hrazen právě z evropských peněz Erasmus plus.
Konference v Praze. Zástupci třídy 9.A dnes reprezentovali naši školu v rámci projektu Mladí pro klima na konferenci v Praze. Byla to odměna za dvouletou intenzivní práci. Děkuji všem žákům 9.A za smysluplné dva roky práce. Zároveň děkuji i všem pedagogům, kteří vás ve všech aktivitách podporovali. Mgr. Jana Felcmanová
Dne 29.5. se žáci 9.ročníku vypravili do Gymnázia Emila Holuba v Holicích, kde v rámci projektu měli možnost strávit dopoledne v chemické a fyzikální laboratoři. V chemické laboratoři prováděli zajímavé chemické pokusy, například neutralizaci kyselin, důkaz dusíku či oxidu uhličitého ve zkumavce nebo důkaz přítomnosti krve. Ve fyzikální laboratoři žáci zapojovali elektrický obvod a zjišťovali vodivost elektrolytů, elektrické napětí v ovoci či galvanizaci. Práce v laboratořích byla velice zajímavá a přinesla žákům nové poznatky v oblasti fyziky a chemie.
Ing. Naďa Jakubcová, Mgr. Miroslava Filipi
Projekt Jan Ámos Komenský je zaměřený na zajištění rovného přístupu ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání pro všechny děti a žáky prostřednictvím podpůrných personálních pozic, vzdělávání pracovníků škol, vzájemného sdílení zkušeností, spolupráce a podpory zavádění inovativních metod výuky.
Žáci naší školy se vzdělávají prostřednictvím nejen ŠVP, kde se zdokonalují v jednotlivých kompetencích, ale získávají další, tzv. měkké dovednosti díky sportovním, poznávacím a praktickým aktivitám. Patří sem jednoznačně i ekologicky zaměřené počiny, které žáci uskutečnili ve spolupráci s obcí, odborníky a dalšími organizacemi, jako jsou: Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov.
Možná se o nás bude psát i ve světě.
V měsíci březnu vedení naší školy oslovila paní doc. RNDr. Svatava Janoušková, Ph.D. a pan profesor Martin Bílek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s žádostí o rozhovor, který se měl týkat ekologicky zaměřených aktivit naší školy v programu Škola pro udržitelný život ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy SEVER Horní Maršov, o.p.s. a s finanční podporou projektu Raising Education and Awareness of Climate Change in Czech Classroms and Communiteies Mladí pro klima.
V neděli 26.3. dobrovolníci, rodiče, žáci ZŠ Moravany, prostě občané, kterým není okolí jejich obce lhostejné, zasázeli v obci Platěnice celkem 150 keřů. Jednalo se o šípky, aronie a další, které byly předem vybrány a předpěstovány k tomuto účelu. Akce se konala ve spolupráci obce Moravany, dobrovolnického centra Koalice nevládek Pardubicka, Lásky k přírodě, Pestrého Polabí, Miške Photos a samotné ZŠ Moravany. Sázení stromů a keřů patří současně do jedné z aktivit školního projektu eTwinning a Erasmus: „Say yes to eco success“. Práce šla všem velmi dobře od ruky, začali jsme v 9:00 ráno. Především děti byly moc šikovné, bez nich bychom rozhodně nemohli být hotovi již v poledne.
Jsme "Aktivní škola" využívající portál Proškoly.cz, který nabízí ucelenou řadu výukových testů, sociometrických dotazníků, pracovních listů, kvízů a formulářů pro mateřské, základní a střední školy. Veškeré materiály jsou dostupné z každého počítače, tabletu nebo chytrého telefonu připojeného k internetetu. Mgr. Jana Felcmanová
Žáci 9. A se již druhým rokem zabývají ekologickou problematikou. Součástí výuky je poznávání fungování přírody jako celku a také zásahů člověka do životního prostředí. Za dobu své existence lidstvo ovlivňovalo chod přírody nepřetržitě, a to jak v záporném, tak v poslední době, doufejme, snad i v kladném slova smyslu. Výuka ekologie je propojena již druhým rokem s výukou anglického jazyka díky programům eTwinning a Erasmus plus. Letos máme za sebou několik významných počinů: sázení stromů a keřů, bazar secondhandového oblečení a vánoční jarmark.
Na přelomu října a listopadu jsme my, třída 9. A uspořádali bazar použitého oblečení, obuvi a hraček. Bazar se konal v tělocvičně na budově 1. stupně a byl součástí i našeho eTwinningového projektu, který je zaměřený na udržitelnost. V pondělí 31. října jsme začali vybírat od prodejců zboží, které jsme opatřili čísly a cenovkami, dále jsme je rozvěsili a vystavili. Tělocvična se tak změnila na prodejní sál se spoustou krásného oblečení. V úterý a ve středu probíhal samotný prodej, ve čtvrtek výplata utržených peněz a vrácení neprodaného zboží. Výtěžek této akce činil něco kolem 3 tisíc korun.
Na podzim se třída 9. A účastnila dvoudenního ekologického pobytu v záchranné stanici zvířat v Pasíčkách u Proseče. Měli jsme velké štěstí na krásné počasí, protože jsme velkou část pobytu trávili venkovními aktivitami. Hned po příjezdu jsme si prohlédli voliéry a výběhy se zvířaty a ptactvem. Někteří jsou zde umístěni dočasně s tím, že budou po uzdravení vypuštěni do přírody, část z nich je zde ovšem nastálo, a to proto, že si tato zvířata na přítomnost lidí natolik zvykla, že by ve volné přírodě již neobstála. To je příklad třeba místního rysa, kterého jsme tak mohli obdivovat opravdu z bezprostřední blízkosti.