Dnes, 2.4. vyjeli žáci 8.A spolu s německými partnery do Prahy za společnými zážitky. Žáci si prošli hlavní město, navštívili královský palác na Hradčanech, chrám svatého Víta a celý hradčanský komplex. Součástí exkurze byla i návštěva Muzea Iluzí, které dětem nabídlo svou expozicí spoustu zábavy a legrace. Den se podle všech velice vydařil, žáci 8. A se rychle skamarádili se svými vrstevníky z Německa, vyzkoušeli si svou angličtinu, případně němčinu a dozvěděli se mnohé, co je ze života jejich německých vrstevníků zajímalo. (Mgr. Iva Kostelecká a Ing. Anna Kuklová)
Dnes, 31.3. k nám přijelo 12 žáků a 2 paní učitelky z německé školy v Elzu v Hessensku v rámci projektu eTwinning/Erasmus, který se jmenuje G.R.E.E.N. Výstupy projektu je možné sledovat ZDE. Ráno jsme je přivítali na nádraží v Moravanech, odkud jsme společně šli za panem starostou Ondřejem Mikuleckým, který je u nás v obci moc hezky přivítal a předal jim tašku pozorností. Pak jsme se odebrali do S-firmy, kde nás provedl pan Holan, provozem, ve kterém jsme viděli, jak se třídí a rozebírá různá elektronická zařízení na komponenty, jako jsou kovy, plasty, zlato, dále třídičku papíru, drtič plastů, různé lisy na tříděný odpad. Řekli jsme si mnohé o způsobu rozebírání aut a využití jednotlivých složek dále v průmyslu. Panu Holanovi patří velký dík, že nám toto vše ukázal a rovněž děkujeme všem zaměstnancům za pozornost. Následovala návštěva školy, kde němečtí žáci prezentovali své ekologické počiny, zahráli jsme si společně anglický quizizz, tedy hru zaměřenou na ekologii a ve skupinách jsme zpracovali téma třídění odpadu. Poté se již Němci vydali na výbornou svíčkovou do Moravanského domu, prohlédli si budovu 2. stupně a odjeli vlakem domů. I v dalších dnech budou mít naši žáci možnost procvičit svou angličtinu a zkusit i něco německy; 7.A mohla dnes, pak zítra a ve čtvrtek, 8.A pojede s Němci na výlet do Prahy. Mgr. Miroslava Filipi
Dne 8.1. 2025 jsme s třídou 7.A oslavili dvě události: udělení certifikátu kvality za eTwinningový projekt „Say YES! to eco success“, který probíhal loni a před Vánocemi toto ohodnocení získal a také 20leté jubileum programu eTwinning. Program je založen z iniciativy EU, jmenovitě Evropské komise a jeho cílem je propojit evropské školy pomocí vzájemné projektové spolupráce. V naší zemi je program veden prostřednictvím Domu zahraniční spolupráce v Praze. Díky této jsme mohli 20leté narozeniny eTwinningu společně oslavit krásným a velmi chutným dortem. Děkujeme.
Mgr. Miroslava Filipi
Spolu s předáváním Jazykové ceny Label škola získává i finanční částku, za kterou se z velké části podívají žáci 2. stupně na Slovensko, do partnerské školy ve Spišském Hrhově. Při slavnostním ceremoniálu předávání ceny jsme byli osloveni redaktorkou Domu zahraniční spolupráce za účelem rozhovoru, který si můžete přečíst zde:
V pátek, dne 6. 12. proběhlo slavnostní předání certifikátů kvality pro školy, které se svými žáky vytvářejí hodnotné mezinárodní projekty. Z našich žáků jsou to sedmáci, kteří se účastnili projektu „Say YES! to eco success./Řekni své ANO ekologii – Powiedz TAK! ekologii – Povedz svoje ÁNO ekológii“. Jak již samotný název napovídá, partnery byli v loňském roce Poláci a Slováci. Žáci s nimi plnili v týmech úkoly založené na ekologických tématech, kdy komunikovali anglicky. Náš projekt prošel hodnotícím procesem ještě spolu s dalšími 146 projekty za Českou republiku úspěšně, byl certifikován jako projekt po všech stránkách kvalitní. V lednu program eTwinning oslaví 20. výročí své existence a jak tuto skutečnost, tak i udělení ocenění Quality Label se žáky po Vánocích oslavíme.
Ve dnech 17.-19. 10. 2024 se konalo setkání učitelů, kteří využívají programy eTwinning/Erasmus+ ve své výuce. V estonském Tallinnu byly pedagogům představeny další možnosti a výzvy, které mohou oba programy přinést, a o které mohou učitelé a ředitelé škol dále žádat. K nejúspěšnějším již tradičně patří partnerství škol online, tedy eTwinning doplněný o případné výjezdy ať již v rámci tzv. Norských fondů, Mládež v akci nebo právě Erasmus+. Naše škola pokračuje již čtvrtým rokem v programu eTwinning, kdy využívá mezinárodní projekty k výuce v souladu se ŠVP, realizovali jsme grant z Erasmu+. Letos připravujeme partnerství se školou v Německu a v Polsku, plánujeme další žádost o grant Erasmus+, případně akreditaci naší školy v tomto programu. V Tallinu bylo konzultováno další velké téma, a to možnosti, a určitě i nutnost zapojení digitální techniky do vzdělávacího procesu. S tímto procesem jde ruku v ruce otázka věku žáků a edukace ohledně e-bezpečnosti. Shoda samozřejmě panuje na tom, že čím dříve se ve školách s digitalizací a výukou e-bezpečnosti začne, tím lépe. A proč právě Tallinn? O této zemi je známo, že uskutečnila jako úplně první země v Evropě své parlamentní volby formou online. Také se zde tvrdí, že wifi připojení je zde snad i v. Veskutečnosti se Estonsko může chlubit 2. místem v mezinárodním srovnávání výsledků ve vzdělávání PISA (Programme for International Student Assessment). Seminář tedy měl určitě co nabídnout pro inspiraci učitelům z ostatních zemí. (Mgr. Miroslava Filipi)
Dne 26.9. byl mezinárodní projekt programu eTwinning/Erasmus "Say yes to eco success" prezentován na celostátní konferenci SchooLink 2024, která je určena pro vzdělávací instituce, jako příklad dobré praxe:
V letošním školním roce navázala třída 6.A partnerství se školou v polské Čenstochové a tentokrát i se základní školou ve slovenském Tvrdošíně. Spolupráce v programu eTwinning „Say yes! To eco success“ se opět týkala ekologického tématu, kdy žáci využijí a propojí své znalosti ze zeměpisu, přírodopisu, ekologie, ale i informatiky a matematiky. Komunikací s partnery si procvičili kompetence jazykové: s Poláky i Slováky hovoříme anglicky, občas okusíme polštinu a dotkneme se slovenštiny. Během školního roku se žáci seznámili pomocí nástěnky Padlet, sdíleli informace ohledně ohrožených druhů zvířat, vytvářeli obrázky pomocí umělé inteligence, řešili společně kvízy na dané téma a zabývali se otázkou více ekologických Vánoc. Z dalších aktivit můžeme jmenovat charitativní sbírku na pomoc ohroženým zvířatům a secondhandový bazar pro veřejnost, který uspořádali žáci 2. stupně. Zde si mimo jiné prověřili svou matematickou gramotnost. S našimi polskými partnery jsme se online setkali během projektu několikrát prostřednictvím Microsoft Teams, se Slováky pak 9. 4., kde jsme se společně zabývali otázkou e-bezpečnosti. Následně jsme společně sdíleli úklid obcí v rámci akce „Ukliďme Česko“ a pak pěší výlety v „Erasmus týdnu“, jejichž účelem je snížit spotřebu energie a využít více náš pohybový potenciál. Hřebem projektu byla určitě květnová výše zmíněná týdenní návštěva polských spolužáků u nás v Moravanech, se spoustou krásných aktivit, jichž se zúčastnili žáci 2. stupně. Z těch opravdu zajímavých můžeme jmenovat práci s mapou v terénu prostřednictvím programu Actionbound. Projekty eTwinning tak přispívají nesporně k motivaci učení jazyků, odborných předmětů a zvyšují schopnost žáků spolupracovat v týmech a využívat jejich digitálních kompetencí.
Více je možno vidět ZDE
(Mgr. Miroslava Filipi)
V týdnu od 21. do 24. května naši školu navštívili partneři ze základní školy v Čenstochové. S touto školou máme již 3. rokem eTwinningové projekty, které jsou zaměřeny na ekologickou problematiku. Program eTwinning „Say yes to eco success!“ byl povýšen na program Erasmus díky grantu, který nyní pro změnu získala polská strana. Tak se také mohlo stát, že jsme mohli strávit několik dní s polskými vrstevníky u nás v České republice v naší škole v Moravanech. Polští žáci bydleli v hotelu Labe v Pardubicích, odkud vyjížděli oni za námi nebo my za nimi. První den se věnovali poznávání Pardubic. Druhý den se žáci 7. A sešli s Poláky v Kostěnicích na vlakové stanici, odkud vyrazili přes Moravanský a Platěnice do školy. Po cestě řešili poznávací kvízy programu Actionbound ve smíšených týmech, kdy poznávali naši flóru. Následoval oběd ve Slepoticích, návrat do školy, kterou si prohlédli, společné hry v tělocvičně, a nakonec jsme si i s panem starostou opekli párky. Ve středu naše 6.A vyrazila s polskými dětmi do Prahy, kde shlédli komentovanou prohlídku a prošli se po Praze. Ve čtvrtek stejná třída vyrazila s Poláky na prohlídku záchranné stanice v Pasíčkách, dále žáci absolvovali výlet turistickými trasami do Toulovcových maštalí, Boru u Proseče a hotelu Renospond, kde měli společný oběd. Závěr týdne patřil výletu na Kunětickou horu, kam se vypravili žáci 8. A a kde spolu s Poláky měli možnost navštívit hrad, společně poobědvat a absolvovat prohlídku Muzea perníku. Program to byl velmi pestrý a ze strany požadavků Polské návštěvy bylo třeba mnohdy operativně reagovat. Že se vše podařilo ke spokojenosti jak českých, tak i polských dětí, je bezesporu zásluhou autodopravy pana Runštuka, paní učitelky Kostelecké a Jakubcové, pana učitele Mottla a všech ostatních, kteří se na této náročné akci podíleli.
Vedení školy
Naše škola úspěšně spolupracovala v rámci dvouletého projektu programu eTwinning/Erasmus především se školou v polské Čenstochové, dále pak se školami v Řecku, Rumunsku a Francii. Aktivity, které byly v projektu obsažené, byly zaměřeny na environmentální téma. Projekt trval 2 roky a s radostí můžeme konstatovat, že získal prestižní ocenění, certifikát kvality. I v letošním roce navážeme na úspěšnou spolupráci s polskou školou v Čenstochové, žáci 6. ročníku budou spolu s polskými vrstevníky řešit environmentální témata. V současné době probíhá komunikace ohledně návštěvy polských partnerů u nás, v naší škole. Do projektu se k nám přidá slovenská škola v Tvrdošíně. Další žáci, tentokrát z osmičky, naváží spolupráci také se slovenskou školou z Nového Města nad Váhom. Jejich téma bude vzájemné sdílení teenagerských témat, ale nejen těchto.
Ve dnech 5.-7. 10 se konal Trilaterální seminář programu eTwinning na Slovensku ve městě Trenčín. Trilaterální proto, protože se jej účastnili učitelé ze Slovenska, Polska a České republiky. Náplní byly možnosti mezinárodní spolupráce mezi školami s využitím cizích jazyků a digitálních nástrojů. Naše škola si zde dohodla další spolupráci, tentokrát se slovenskou školou v Novém Městě nad Váhom. Další eTwinningový projekt s eko tématikou bude probíhat s již tradičním partnerem, s polskou školou v Čenstochové. Na konci školního roku je plánovaná návštěva polských partnerů u nás na ZŠ v Moravanech. Těšíme se na krásnou mezinárodní spolupráci. (Mgr. Miroslava Filipi)