naše logo

naše logo

menu

  úvodní stránka
  akce školy
  GDPR
  dokumenty
  informace pro rodiče
  kontakty
  napište nám
  organizace školy
  registr oznámení
  SRPŠ
  škola
  školní družina
  školní jídelna
  školská rada
  třídy
  autor stránek

školní časopis - MUF
akce + fotogalerie - 2010/2011


Slovensko - česko – polské Vánoce

Počátkem listopadu obdržela naše škola pozvání od ředitele naší nové partnerské školy ve Spišskom Hrhove pana Mgr. Petera Strážika k účasti na mezinárodním vánočním plenéru, který se uskutečnil v pátek 3. prosince 2010 a jehož hlavní náplní byla prezentace lidových zvyků vážících se k Vánocům. Vzhledem k tomu, že je naše škola vzdálena od Spišského Hrhova téměř 600 km, dohodli jsme se s panem ředitelem, že naše delegace přijede již ve čtvrtek 2. prosince. Naši školu reprezentovala 3 děvčata – Dominika Novotná, Tereza Jedličková a Klaudie Šudrychová. Tato děvčata byla vybrána za odměnu za velmi dobré studijní výsledky. Doprovod jim zajišťovali p.uč. Bakešová a ředitel školy Januš. Cesta byla skutečně dlouhá, vyjížděli jsme o půl jedné odpoledne a do cíle – Spišské Nové Vsi jsme dorazili kolem osmé hodiny večer. Po přesunu prostřednictvím osobních vozů našich hostitelů do Hrhova, jsme byli ubytováni v krásném novém penzionu s názvem Gróf. Po vydatné večeři ve společnosti ředitele ZŠ Hrhov, jeho zástupkyně a starosty obce Vladimíra Ledeckého jsme se notně unaveni z cesty odebrali „ na kutě“.
Druhý den ráno po snídani jsme si vyšli v doprovodu dětí tamní 5. třídy prohlédnout obec. V husté chumelenici jsme poznali významné objekty obce, seznámili jsme se s moderní výstavbou v obci, viděli jsme nově opravenou budovu MŠ a kostely, které tuto obec krášlí. Během dalších hodin jsme se angažovali v kuchyni školy, kde jsme připravovali bramborový salát, řízky a čočkovou polévku pro večerní ochutnávku. V odpoledních hodinách jsme společným úsilím vyzdobili českou vánoční tabuli, ozdobili jsme stromeček ozdobami, které jsme přivezli z naší školy. Kromě papírových ozdůbek, perníkových ozdob se na stromku skvěly i ozdoby vyrobené z keramiky a sušeného ovoce. Kromě naší skupiny dorazili postupně i Poláci z Poronina a skupina dětí se svými učiteli ze Zbehova u Nitry. Stejně jako my si každá skupina vyzdobila svůj vánoční stůl. Ve vedlejší místnosti pak byly připraveny rautové stoly a do vymezených sektorů snášely jednotlivé skupiny dětí tradiční štědrovečerní jídla a pamlsky. 
Společenský večer zahájil za asistence televize Markíza krátkým projevem pan ředitel Mgr. Peter Strážik, uvítal hosty a předal slovo učínkujícím. První vystoupili se svým programem domácí. Ve spišských krojích a v pravém spišském nářečí ( kterému jsme my Češi mnohdy pořádně nerozuměli) předvedli žáci domovské školy tradice a zvyky svého regionu. Druhými v pořadí byla naše děvčata, která seznámila přítomné s vánočními tradicemi a zvyky
prostřednictvím předem připravené prezentace pro datový projektor. V závěru našeho vystoupení, po rozdání dárečků zúčastněným školám, rozezpívala naše děvčata pod taktovkou paní učitelky Bakešové celé početné publikum – a nezpívalo se nic jiného, než evergreen Vánoce,Vánoce přicházejí. Pro televizi Markízu, stejně jako pro naše slovenské přátele byl překvapením náš starodávný zvyk pouštět na Štědrý večer v míse s vodou lodičky ze skořápek ořechů s malými svíčkami. (odkaz na archív televize Markíza na Internetu – https://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/prve-televizne-noviny/50554
- jedenáctý příspěvek v pořadí, datum vysílání 8.12.2010)

Jako třetí vystoupili žáci základní školy a gymnázia v Poronině. Učínkující byli oblečeni do krásných krojů a přítomné ohromili svým krásným dvou a tříhlasým zpěvem koled a písní se zimní tématikou. Poláci zcela zaslouženě získali velké ovace. Jako poslední vystoupila děvčata ze Zbehova. Opět v tradičních krojích seznámila přítomné se zvyky a tradicemi Nitranska.

Po ukončení kulturního programu začala prohlídka jednotlivých národních stolů a v rautové místnosti mohli všichni hosté ochutnat tradiční vánoční jídla jednotlivých zemí, stejně jako jejich cukroví a speciality. Celý slavnostní večer byl ukončen neformálními setkáními a rozhovory mezi učiteli a žáky jednotlivých škol.

Závěrem mi nezbývá než poděkovat našim hostitelům za péči, kterou nám v průběhu pobytu věnovali, poděkovat chceme za příjemnou atmosféru a za přátelský přístup všech, se kterými jsme se dostali v Hrhove do kontaktu. Člověk cítí, že i přes rozdělení našich států v minulosti jsme si se Slováky nadále velice blízcí. Proto hodláme v navázaných kontaktech nadále pokračovat a rozvíjet třeba i formou výměnných pobytů našich dětí. 
                                                                                                 L.Januš, ředitel školy
 

úřední e-deska

úřední e-deska

Bakaláři

Ministerstvo
školství, mládeže
a tělovýchovy

Školský portál Pardubického kraje

EU peníze školám

dotkněte se inovací

akce SRPŠ